05. 10. 2018
v kategórii Blog

Vinohradníctvo a víno v Maďarsku

Historicky jedna z najslávnejších oblastí Európy, ktorá bola podporovaná aj Habsburgskou rodinou a stredovekým štýlom popíjania vín. Jej význam bol dokonca tak dôležitý že export maďarských vín na začiatku 20 str. sa mohol číselne prirovnávať vinárstvam v Bordeaux alebo v Toskánsku.  Z hľadiska klimatických podmienok sa Maďarsko radí ku kontinentálnemu podnebiu. Rozlohou viníc sa približuje Nemecku či známej vinohradníckej oblasti Bordeaux, pôdy sú tu rôzne ako napríklad vulkanické podložie (Tokaj, Badacsony, Somló) tufy zo skameneného popola (Tokaj, Eger), ďalej vápencové (Villány, Eger, Etyek-Buda), sľudové (Sopron), sprašové (Szekszárd, Balaton), hlinité (Villány, Balatonboglár). Na rozlohe približne 93-tisíc hektárov viníc sa rozprestiera 22 vinohradníckych oblastí, ktoré ročne vyprodukujú 4 milióny hektolitrov vína.

 

Tiež sa tu nachádza aj klenot Európskych viníc a to svetoznámy Tokaj, o ktorý sa z menšej časti delí so Slovenskom. Plocha vinohradov je približne 5500 ha viníc, čo je oproti slovenským 1100 ha viníc pomerne dominantné. Prečo sa o Tokaji hovorí ako o klenote? Vyrábajú sa tu prírodne sladké vína, za čo môže ušľachtilá huba Botrytis cinerea persoon, ktorá sa vyskytuje len na jeseň. Táto huba mení bobule hrozna na tzv. cibéby (hrozienkovatelé bobule hrozna), v ktorých je nahromadený cukor a chuťový extrakt. V dobrých ročníkoch zoschne štvrtina až polovica bobúľ na strapci, vtedy sa vyrábajú známe sladké Tokajské výbery. V horších ročníkoch sa vyrábajú szamorodni (samorodé vína). Vďaka následnému vyzrievaniu v sudoch, po dobu niekoľkých rokov, v tufových pivniciach, je toto víno predurčené na desiatky rokov do vášho archívu. Čo sa týka pestovaných odrôd najviac sa tu vyskytuje Furmint a Hárslevelű (Lipovina), či Muškát žltý. Ďalej sa tu pestuje Zéta (známa ako Oremus), Kövérszőlő alebo Kabar.

Z nášho portfólia vín môžeme pozdvihnúť práve tokajské limitované vína značky Szent Tamás. Rodina Szepsy, vlastniaca vinárstvo Szent Tamás, vlastní vinice od roku 1500. Szepsy István je už 18 generácia pokračovateľov v pestovaní viniča. Vinice sa rozliehajú v známom Tokajskom regióne pri obci Mád. Produkcia sa skladá predovšetkým z odrody Furmint ale taktiež obhospodarujú vinice s Lipovinou (Hárslevelű). Vyrábajú vína suché aj prírodne sladké a sú používateľmi Vinolock (sklenených) uzáverov. Ako jedny z mála ich viníc sú označené apelačným systémom CRU, ktorý nesie jednotlivé pomenovania najlepších viníc v regióne. (Percze, Nyulászó, Birsalmás, Dongó alebo Szent Tamás). Dnes patria tieto vína medzi elitu maďarského vinohradníctva a sú vysoko hodnotené časopismi a kritikmi ako Decanter, Jancis Robinson alebo Wine Spectator!