v kategórii Blog

Someliérska škola: Burčiak ako štart vinárskej sezóny

Odštartované, môžeme začať...

So začiatkom jesene sa mení aj nálada našich vinohradníkov. Sú viac nervózni, netrpezlivo sledujú počasie a kontrolujú sladkosť hrozna. Blíži sa totiž najnáročnejšie obdobie roka a spolu s oberačkami aj čas obľúbeného sviežeho nápoja - burčiaku.

Burčiak nám funguje ako taký detox, ktorý pomáha organizmus vyčistiť po náročnom lete plnom dobrôt. Zároveň ho pripraví na obdobie kačacích a husacích hodov, ktoré sa s jeseňou už tradične spája.

Ešte pred tým, než vinári začnú vyrábať svoje skvosty v podobe vín, ich štartovacou čiarou je práve tento nápoj, ktorým navnaďujú chuťové poháriky svojich konzumentov na blížiacu sa vinársku sezónu.

 

Burčiak? Čo to vlastne je?

Slovo burčiak pochádza zo spojenia slov BUR DŽAK – skvasený nápoj „búrivý“, vytvorený ako vďaka za prvú úrodu v tomto roku na úplnom začiatku nadchádzajúcej jesene.

Existujú však aj ďalšie interpretácie významu tohto slova. Jednou z nich je aj to, že slovo burčiak pochádza z francúzskeho spojenia „vin bourru“, ktoré môžeme preložiť ako „nahnevané víno“.

Ide o čiastočne prekvasený hroznový mušt (vylisovaná šťava z plodov viniča hroznorodého). Burčiak je zároveň druh alkoholického nápoja, ktorý obsahuje nízke percento alkoholu ( 4-6%).

 

Ako chutí burčiak?

Burčiak by mal mať peknú žltkastú farbu. Ak je burčiak príliš svetlý, je možné, že je rozriedený.

Takisto by mal mať vždy určité percento kalu, jeho konzistencia a štruktúra nesmie byť priehľadná. Malé množstvo sedimentu nie je nedostatkom. Na jazyku by mal jemne perliť/ bublinkovať. Chuť by mala byť vyvážená, ani príliš kyslá ani príliš sladká.

V aróme je jemne cítiť kvasinky, vôňa je však príjemne sladká a ovocná. Ak narazíte na burčiak s veľkou alkoholovou arómou, vyhnite sa jeho konzumácii. Vtedy ide o prekvasený nápoj, ktorý môže spôsobiť ťažkosti s trávením.

Môže sa stať, že narazíte aj na prekvasený burčiak, tzv. rampáš, ktorý obsahuje vyššie percento alkoholu. Kvasinky sa v ňom začínajú usadzovať na dne ako kal a spôsobujú jeho mliečnu farbu. Rampáš je už menej sladký, a my ho preto v období vinobrania trochu zatracujeme. No Rakúšania vyčistený rampáš, tzv. heuriger, popíjajú s obľubou už stáročia počas vianočných sviatkov.

 

V akom období je možné burčiak zakúpiť?

Mohlo by sa zdať, že pokiaľ hovoríme o predaji burčiaku, ide o viac-menej voľnú záležitosť, ktorú vymedzuje len to, kedy vinohradníci pozbierajú úrodu a sami si určia, či sú s ňou spokojní. Opak je však pravdou. Predaj burčiaku je možný len v presne určenom termíne, ktorý stanovuje zákon 313/2009 Z. z., o vinohradníctve a vinárstve. Predaj sa povoľuje v období od 15.augusta do 31.decembra, avšak občas môže byť udelená výnimka na skorší predaj burčiaku v závislosti od klimatických podmienok v danom roku.

 

Z akých odrôd sa vyrába?

Na výrobu burčiaku sú najvhodnejšie odrody, ktoré dozrievajú ako úplne prvé. Najčastejšie medzi ne patrí Irsai Oliver, Müller Thurgau, taktiež Muškát moravský či Veltlínske červené skoré. Ide o výrazne aromatické odrody, ktoré najlepšie chutia ako mladé. Burčiak sa môže taktiež vyrábať z modrých odrôd ako napríklad: Modrý Portugal, Svätovavrinecké, Dornfelder a Frankovka modrá.

 

Proces výroby ..

Hrozno sa najprv pomelie a vylisuje. Výsledná šťava sa dôkladne odkalí. Odkalením sa z muštu odstránia neželané nečistoty, ako usadeniny a taktiež nežiadúce baktérie či prípadné chemické zložky. Odkalený mušt následne prechádza procesom kvasenia, pri ktorom na rozdiel od vína môže teplota dosahovať až 30°C. Chuť pravého burčiaku dosiahneme práve vtedy, ak je cukor s alkoholom v dokonalej rovnováhe.

 

Poznajú ho aj v zahraničí

Burčiaku holdujú aj v susedných Čechách, a to najmä na Morave, ale jeho priaznivé účinky majú v obľube aj v Rakúsku, kde mu hovoria Sturm – v preklade búrka. Áno, musíme uznať, že je takou „búrkou v pohári“.

 

Pozitívne účinky na zdravie

V úvode sme spomenuli, že burčiak funguje tak trošku ako detox po náročnom lete, no má aj ďalšie skvelé vlastnosti. Obsahuje vitamíny, ktoré sú dôležité pre imunitu, napr. vitamín B, zinok či železo. Rovnako ako hrozno a mušt, obsahuje prírodné cukry, ktoré priaznivo vplývajú na organizmus. Sú lepším zdrojom energie pre telo než ktorékoľvek iné vytvorené cukry a sacharidy.

 

 

Burčiak z nášho vinárstva ViaJur

Hrozno na tento lahodný nápoj sme pozbierali v usadlosti vinárstva v obci Farná.

 

Tento poctivý burčiak si môžete zakúpiť:

 

V Kaštieli Pálffy (Hostinec Palatín a vinotéka ViaJur) – 2.-4.9 a 9.-11.9.

 

Hoteli Lomnica a Vínotéke Selaví v Hoteli Lomnica– 3.-4.9. a 10.-11.9.

 

Usadlosť Farná – 3.-4.9. a 10.-11.9.

 

Autíčko WineCar Hey You – na rôznych akciách, sledujte na www.heyyou.sk

 

Pre viac informácií, si prečítajte Blog ViaJur: https://viajur.sk/blog/prichadza-sezona-lahodneho-poctiveho-burciaku