23. 02. 2018
v kategórii Blog

Päť základných vinárskych faux pas

Radi trávite príjemné chvíle pri pohári vína? Ak patríte medzi zanietených milovníkov a znalcov tohto nápoja, určite ľavou zadnou odhalíte päť základných vinárskych faux pas. Ak po prečítaní článku zistíte, že ste sa niekedy dopustili alebo sa dopúšťate spomínaných chýb, nezúfajte. Práve vám je článok určený.

I. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako držíte pohár?

To, akým spôsobom držíte pohár s nápojom, o vás prezradí oveľa viac, ako si myslíte. Známy britský psychológ Glenn Wilson podľa toho dokonca diferencuje osem základných typov osobností. Vaša reč tela odhalí aj to, ako znalí vinári ste. Tak schválne. Zamyslite sa... Držíte pohár za stopku alebo za kalich?

Odpovedali ste za stopku?

Gratulujeme, nemusíte sa hanbiť. Vinárskeho faux pas ste sa nedopustili. Prečo to má byť tak? Pri pití vína je dôležitá teplota, ktorá ovplyvňuje jeho chuť a intenzitu uvoľňovania vône. Držaním pohára za stopku zabránite zohrievaniu vína. Teplo totiž uvoľňuje arómu oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie, ako je to žiadané. Zvýrazňuje chuť alkoholu, čo často spôsobuje horkosť a pálenie na jazyku.

Spôsob držania pohára s vínom upravuje dokonca aj kráľovská etiketa. Má však jedinú výnimku, špeciálne pre britskú kráľovnú. Tá odjakživa drží pohár za kalich. Etiketa to odôvodňuje tým, že v opačnom prípade by sa mohla počas audiencií obliať vínom, čo je nepredstaviteľné.

Ak teda nie ste kráľom alebo kráľovnou, prvému vinárskemu faux pas sa radšej vyhnite.
 

II. Vyslovujete názvy vín správne?

Ak si tým nie ste istí, radšej nemachrujte a vyberte si vína, ktorých názvy poznáte.
Ako by ste si vypýtali napríklad taký Cabernet sauvignon alebo Chardonney? Cudzie názvy nám dokážu pomotať jazyk, preto ak obľubujete aj iné ako slovenské odrody, naučte sa ich názvy vyslovovať správne. Pomôže vám v tom naša tabuľka.  



III. Točíte pohárom pred pitím?

Ak áno, tlieskame vám. Viete, že točením sa z vína uvoľňuje aróma? Netreba to však preháňať. Neustále točenie pôsobí smiešne. Hlavný someliér Selaví Miroslav Balla varuje: „Ak sa vás bude niekto snažiť zbaliť na reči o vlastnom vinárstve a neustále pri nich točí pohárom v ruke, neverte mu! Profík to nikdy nepreháňa.“

 
IV. Pijete víno z plného pohára?

Tak potom si víno nevychutnávate dostatočne. Plný pohár nemôžete nakloniť, pozrieť si jeho farbu na okrajoch a uvoľniť jeho vôňu točením. Okrem toho, kým vypijete celý pohár, víno sa vám stihne zohriať a „vyprchať“. Nelievajte ho vždy maximálne do polovice, ideálne do tretiny pohára.

 

V. Ako je to s vhodným pohárom?

Niektorí tvrdia, že poháre na víno sú len biznisom a je úplne jedno z čoho ho pijete. Mnohí znalci vína však kladú na výber správneho pohára veľký dôraz. Červené víno odporúčajú piť z veľkých pohárov so širším obvodom, čo podporí ich žiadanú výraznú arómu. Biele, naopak, z menších a užších. Sú totiž ľahšie ako červené a v širokých pohároch vyprchá ich vôňa veľmi rýchlo.

 

Niektorí tvrdia, že žiadne víno neutrpí v pohári v tvare tulipánu, preto nemusíte podliehať panike a nákupnému šialenstvu. Vystačíte si aj s jedným správnym druhom pohárov. Určite však nikdy nelejte biele víno do okrúhlych a širokých pohárov fajnšmekrovi
Tak úprimne, aké je vaše skóre? Koľkých faux pas ste sa dopustili?