Someliérska škola: Spojenie elegancie a komplexnosti, také je víno Siepi

Vinárstvo Mazzei

Už viac ako šesťsto rokov vyrába rodina Mazzei jedinečné vína s jedinečným duchom a vášňou, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. V ich usadlosti Fonterutoli, ako aj v Belguardo v podregióne Maremma alebo na sicílskej Zisola neďaleko mesta Noto, sa uplatňuje rovnaká filozofia, ktorej cieľom je propagovať miestne odrody viniča ako vyjadrenie identity regiónu. A to najmä pokiaľ ide o rozmanitosť a prírodu prostredníctvom trvalo udržateľného poľnohospodárstva so zreteľom na udržanie geologickej rovnováhy. To všetko preto, aby mohli krajinu odovzdať neporušenú ďalším generáciám.

Ako sa zrodilo víno Siepi

Vinohrad Siepi, ktorý od roku 1435 vlastní rodina Mazzei, bol vždy ukážkovou lokalitou. Na základe jedinečnej polohy a špecifickej mikroklímy, spojenej s predvídavosťou na začiatku 80. rokov 20. storočia, zasadili Mazzeiovci odrodu Merlot, ako ideálne hrozno na doplnenie odrody Sangiovese vo veľmi špecifickom „terroir“ (oblasti) . Odvtedy produkujú víno, ktoré je dokonale vyvážené s veľkou eleganciou, silou a komplexnosťou.

Výsledné víno Siepi odzrkadľuje spojenie špecifických odrôd viniča, Merlotu a Sangiovese. Ale keďže tieto dve odrody majú rôzne pestovateľské cykly, Merlot pučí a dozrieva omnoho skôr ako Sangiovese, dozrievanie je zásadne ovplyvnené počasím.

 

SuperTuscan

Siepi je skutočný SuperTuscan (červené vína z Toskánska, ktoré môžu zahŕňať nepôvodné hrozno, najmä Merlot, Cabernet Sauvignon a Syrah). Všetky ročníky tohto vína spája najmä harmónia chutí tmavého bobuľového ovocia a minerality, ktorej vyváženosť závisí od veku vína. Víno oplýva vďaka Sangiovese jemnou textúrou a oživujúcou kyselinkou. Siepi dozrieva v 225 litrových francúzskych barikových sudoch vyrobených z dubu Allier. Zrenie vína v sudoch sa každý rok líši v závislosti od ročníka a odrody. Každý ročník tohto jedinečného cuvée má skvelý potenciál na vyzrievanie, preto tešia excelentné ročníky svojich majiteľov aj po dobu 25-30 rokov. Posledné ročníky tohto skvostného vína sa hodnotením priblížili a miestami aj prekročili ikonické vína ako Sassicia, Tignanello alebo Ornellaia, ktoré sa predávajú za omnoho vyššiu finančnú hodnotu.

Siepi - ročník 2020

Ročník 2020 má fascinujúcu štruktúru a nádhernú rubínovo-červenú farbu s jemnými fialovými odleskami. Vo vôni dominuje svojou eleganciou a plnosťou, s nádychom červeného ovocia, tabaku a jemnou kvetinovou vôňou. Chuť je svieža s jemnými tanínmi a výrazným tónom zrelých čerešní s príjemnou korenitosťou. Zároveň je aj dlhá s jemným zamatovým záverom. Potenciál vyzrievania vo vínnej pivničke je minimálne 30 rokov. Najlepšie hodnotenia, ktoré Siepi z ročníka 2020 dosiahlo, sú od kritika Jamesa Sucklinga - 98 bodov, Roberta Parkera známeho pod menom WineAdvocate - 95 bodov, či vplyvný portál zaoberajúci sa vínnou kultúrou Decanter - 98 bodov.

Navnadili sme ťa? Neváhaj a degustuj Siepi tu: Marchese Mazzei Merlot, Sangiovese červené suché víno 2020 - Taliansko, Toskánsko (selavi.sk)

Do 2.11.2022 je za extra výhodnú cenu, nezmeškaj svoju šancu!