v kategórii Blog

Someliérska škola Selaví: Screw cap vs. korková zátka

Kedysi pretrvávala mienka, že uzáver typu screw cap sa používa ako lacnejší variant pre vína nižšej kvalitatívnej triedy. Nastal čas tento mýtus vyvrátiť a vysvetliť, pretože realita je často úplne iná a množstvo vinárstiev s produkciou svetovej kvality preferuje práve screw cap uzávery. Stále však existuje aj „tábor“ producentov, ktorí na tradičné korkové zátky nedajú dopustiť. Aké dôvody ich k tomu vedú? Poďme sa teda spolu pozrieť na to, aký je rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi uzáverov.

Screw cap alebo aj „šróbovací“ uzáver je ekologickejší

Hoci sme kedysi takýto uzáver našli najmä na fľašiach lacnejších vín, realita dnešných dní je iná. Screw cap je dnes už bežnou súčasťou mnohých slovenských vinárstiev. Používa sa však bežne aj na Novom Zélande, v Austrálii či v susednom Rakúsku. Ukazuje sa, že ani zahraničné vinárstva nedajú dopustiť na tento druh uzáverov, ktoré používajú na svoje ikonické vína, aby sa neporušila štruktúra, ovocná chuť, sviežosť a aby si vína zachovali „zdravý“ charakter. Tento uzáver je zároveň aj ekologickejšou verziou. Pýtaš sa prečo? Vysvetlenie nájdeš v nasledujúcom odseku.

 

 

Tradičný korkový uzáver dýcha históriou

Korkové zátky sa začali využívať približne v 16. – 17. storočí. Korok sa vyrába z kôry známeho a vzácneho stromu, dubu korkového. Na výrobu jedného korku je potrebné použiť drevo z približne 20- až 25-ročného stromu. Z hľadiska efektivity a šetrenia životného prostredia sa preto objavilo riešenie v podobe screw capu. Korková zátka má skvelé vlastnosti, víno pod ňou krásne dýcha, vyzrieva a navyše sa mnohým z nás spája s luxusom, s tradíciou a príjemným pocitom. Korok má však viacero nevýhod. Jeho najväčšou nevýhodou je to, že môže poškodiť štruktúru vína. Obsahuje totiž látku trichloranisol, ktorá sa vo víne môže prejaviť nepríjemnou chuťou. Nesprávnym otvorením sa dokonca môžu časti korku do vína rozdrviť, takže sa následne nedá už konzumovať. Pod korkovým štupľom navyše prebieha mikrooxidácia, proces, počas ktorého víno „dýcha“. Preto sa môže stať, že z 10 fliaš rovnakého vína bude jedno trochu rozdielne. Nemusí to znamenať, že sa víno pokazí či inak znehodnotí, ale víno v jednej z týchto desiatich fliaš bude inak vyzrievať, a tým činom rozdielne chutiť. Moderné korkové uzávery sa dnes špeciálne ošetrujú, aby sa takýmto prípadom zabránilo, no screw cap je v tomto istejší.

 

 

Vyzrievanie v screw cape

Screw cap víno chráni a vytvára akoby neutrálne prostredie. Mnohé druhy „šróbovacích“ uzáverov vínu poskytujú možnosť dozrievať a na víno vplývajú rôznym spôsobom. Nemusí teda ísť len o uzáver pre vína, ktoré sú vhodné na okamžitú konzumáciu. Fľaša so screw capom dokáže uchovať aj zrelšie ročníky. Netreba sa preto obávať, že ide o „lacný“ typ uzáveru. Na záver už len zhrnieme, že screw cap nevyžaduje otvárač na víno, čo sa v mnohých prípadoch môže zdať ako najväčšia výhoda :)