Someliérska škola: Burgundsko - domov vínnych pokladov

Kolíska najlahodnejších Pinotov a Chardonnay

O tom, že tento francúzsky región prispieva významným dielom ku kvalite francúzskych vín, preslávených po celom svete, niet pochýb. Množstvo vínnych kritikov a someliérov burgundské vína uprednostňuje a ich kvalitu si nevedia vynachváliť.

Môžeme si dokonca dovoliť povedať, že odrody ako Pinot Noir a Chardonnay pochádzajúce z tohto prestížneho francúzskeho vinárskeho regiónu, nemajú vo svete konkurenciu.

Na mapách už od čias Ceasara

Burgundsko vždy patrilo k významným regiónom a v centre diania francúzskych dejín sa nachádzalo už od dávnych čias. Na tomto mieste sa odohralo množstvo dôležitých bitiek vedených samotným Gaiom Juliom Ceasarom, ktoré ho priviedli až k dobytiu Galie. Jeho výnimočnosť sa zachovala dodnes.

Burgundsko sa rozlieha vo východnej časti Francúzska a vinohrady sú položené vo vyšších polohách. Z hľadiska pestovania viniča prevláda tomto terroir vápencové podložie. Medzi najznámejšie podoblasti v burgundskom regióne patrí Chablis, Côte de Nuits, Côte de Beaune, Mâconnais a tiež Beaujolais.

V 10.storočí sa na tomto území začali usídľovať mnísi, ktorí sa venovali produkcii vína. Centrom „života vína“ sa tu stal benediktínsky kláštor v Cluny. Vďaka darom od priaznivcov cirkvi, a to hlavne majetných vojvodov, čoskoro vlastnili tie najkvalitnejšie pozemky, ktoré doteraz patria k najvýznamnejším viniciam v Burgundsku.

Systém, ktorý zaručuje vysokú kvalitu

Tak, ako každá významná svetová vinohradnícka oblasť, aj Burgundsko má svoj apelačný systém. Ten vznikol pre potreby označenia vína na základe pôvodu. Každé víno pritom musí spĺňať prísne kritériá, aby si jeho výrobcovia mohli dovoliť produkt označiť príslušným názvom.

Dva posledné stupne označujú najkvalitnejšie burgundské vína, mnohé z nich sa nachádzajú aj v ponuke e-shopu Selaví.

Tretí stupeň ( Premier Cru ) je označením pre vína, ktoré pochádzajú z klasifikovaných viníc, spĺňajúcich prísne kritériá pre pestovanie viniča. V prípade Premier Cru je uvedený na fľaši názov obce a za ním nasleduje názov pozemku (vinice), kde sa hrozno pestovalo, napríklad Chablis Premier Cru -  Mont de Milieu.

Štvrtý najvyšší stupeň ( Grand Cru ) je označením pre víno pochádzajúce z jednej z 33 uznávaných viníc, ktoré sú považované za tie najlepšie a najvýznamnejšie v Burgundsku, a to najmä pre ich geológiu, mikroklímu a históriu. Tieto vína predstavujú iba 2% z celkovej produkcie Burgunska. Sú určené skutočným fajnšmekrom a nájdeš ich aj u nás: Výsledky vyhľadávania - grand cru | Selaví (selavi.sk)

Chablis – pýcha Burgundska

Chablis je podoblasť, ktorá sa nachádza na severnej hranici Burgundska, v blízkosti oblasti Champagne. V tejto oblasti sa pestuje výlučne odroda Chardonnay. Pre miestne Chardonnay je typická svieža a minerálna štruktúra. V chuti vína zo Chablis môžeme často cítiť tóny vanilky, sladkého pečiva a chleba, či pečených mandlí. Tieto vínne kúsky sa skvelo hodia na výnimočné príležitosti. Množstvo z nich si totiž rok čo rok odnáša kvalitné, vysoké ratingy od vínnych kritikov.

Vinárstvo Maison Simonnet-Febvre

História vinárstva Simonnet-Favbre sa píše od roku 1840. Zakladateľ vinárstva Jean Febvre, ktorý sa dovtedy venoval výrobe vinárskych sudov, sa rozhodol skúsiť výrobu perlivého vína Chablis, predka dnešného Crémant de Bourgogne. Tento počin bol úspešný a vinárstvo ako jediné v oblasti Chablis, dodnes udržiava od svojho vzniku výrobu šumivých vín tradičnou metódou – teraz nazývanou Crémant de Bourgogne. V roku 2003 sa začala jeho nová éra, kúpil ho nový majiteľ - Maison Louis Latour.

Do nášho portfólia pribudli kúsky, ktoré majú vysoké ratingové hodnotenie. Rozhodne by nemali ujsť tvojej pozornosti! Všetky sa hodia na špeciálne príležitosti či ako veľmi kvalitný darček pre milovníka vína s vyššími nárokmi na kvalitu.

Ochutnaj v Selaví

Ak túžiš spoznať nové chute a ohúriť svoje chuťové poháriky vínami s vysokou kvalitou, neváhaj a degustuj naše burgundské poklady.

Náš tip na výnimočné víno je Beaune Clod du Roi, ročník 2018, z vinárstva Louis Latour. Vo vôni tohto kúsku môžeme cítiť tóny korenia a černíc. V ústach je výrazný, bohatý a korenistý, s obsahom tanínov, ktoré ostávajú prítomné v závere. Ide o klasického predstaviteľa červených vín z okolia mestečka Beaune. Pýši sa vysokým ohodnotením 92 bodov zo 100 od magazínu zaoberajúceho sa vinárskou kultúrou, Wine Spectator.

DEGUSTUJ TU.

 

Vinárstvo Louis Latour

Ďalším kvalitným vinárstvom s množstvom skúseností je Louis Latour. Jeho hlavnou výhodou a výsadou je, že sa už od založenia vinárstva venujú výrobe dubových sudov, ktoré aj sami využívajú. Kontrola chuti a kvality celkového produktu (vína) je tak povýšená na vysokú úroveň. V Burgundsku sa výrobe vlastných sudov venuje len málo vinárstiev, ide o skutočný unikát. Dubové drevo na výrobu týchto sudov pochádza z lesov severného Francúzska a po dokončení schne na čerstvom vzduchu dlhých 30 až 36 mesiacov.

Biele víno najprv prechádza rýchlou fermentáciou v nerezových sudoch a následne sa preleje do týchto francúzskych barikových sudov, kde zreje približne 10 mesiacov.

Na výrobu červeného vína sa vyberá iba to najkvalitnejšie hrozno, ktoré chvíľu fermentuje v tradičnom barikovom sude. Následne prichádza na rad tzv. gravitačné spracovanie hrozna, kedy sa v ďalších krokoch nevyužívajú stroje poháňané motorom. Šťava sa zo sudu vypustí, čo nazývame „ free – run juice“ (bobule hrozna sa pod vlastnou váhou rozpučia predtým, ako sa mechanicky stlačia). Tento prvotný produkt, počiatočná šťava, sa považuje za najkvalitnejšiu, pretože nedochádza ku kontaktu s horkými prvkami, ako sú jadierka, šupky a stopky z viniča.

Ochutnaj v Selaví

Tip na výnimočné víno zo Selaví je Chablis 1er Cru Mont de Milieu, ročník 2019, z vinárstva Simmonet-Febvre. Ide o minerálne a komplexné víno mimoriadnej kvality. Vo víne sa postupne rozvinie viac vôní ako je kandizované ovocie, vanilka, lieskové orechy, toastový chlieb s maslovým nádychom, či jemné tóny tabaku. Hrozno pochádza z vinice Mont de Milieu, ktorá patrí do prémiových terroir s označením Premier Cru. Pýši sa vysokým ratingom 93 bodov zo 100 od vínneho kritika Jamesa Sucklinga.

DEGUSTUJ TU.