K Vianociam zaručene ladí poriadne víno!

Obdobie radosti, štedrosti a plných stolov. Aj takto by sme mohli opísať najkrajšie obdobie v roku, Vianoce. Ak patríte medzi milovníkov vína, určite si počas nich doprajete to najlepšie. Najlepšie veci sú však výsostne subjektívne, napriek tomu sa pokúsime uľahčiť váš výber someliérskym tipom, ktorým ponúkneme kľúč správneho wine pairingu k vianočným špecialitám.

Vína ako stvorené na štedrovečerný stôl

Mnohí z nás patria medzi vášnivých milovníkov vína a týmto kráľovským nápojom podčiarkujú výnimočnosť jedinečných okamihov. Ak patríte medzi nás, určite ovládate základy toho, čo položiť na slávnostný stôl a čo nie!


„Vážení, treba si uvedomiť, že sa blížia tie najkrajšie sviatky roka, a preto neodporúčam priniesť k stolu víno, ktoré ste náhodne dostali od suseda, kúpili v akcii v supermarkete alebo si ho doma šetríte na odložené poličke pekných pár rokov.
Prichádza čas na výnimočné vína typu francúzske Champagne, vyzretý Tokaj, skvelá mohutná Frankovka z Rakúska alebo dobrý slovenský Riesling zo Chateau Belá.“
Odporúča Miroslav Balla, obchodný riaditeľ & head someliér Selaví.


Vína na zvláštne príležitosti!
Keď sa rozhodnete venovať vínu dôstojné miesto na vianočnom stole, pozrite si malé pomôcky, s ktorými určite neurobíte žiadnu chybu!


 

Ktoré vína sú ideálne na Silvestra a čím nahradiť bublinky, ak ich nemáte radi?

Drvivá väčšina Slovákov pije šumivé víno iba na oslavu ukončenia roka. Zásadná chyba priatelia! Champagne, Prosecco, Sekt alebo Cava sú ideálnym štartérom, pre každú príležitosť . Avšak na Silvestra neodporúčam Champange tým, ktorí ho ešte nikdy neskúsili. Jeho mohutná, ale elegantná chuť vám nemusí úplne sedieť. Preto skúste radšej ľahké Prosecco alebo Slovenský sekt, pri ktorom vás pobaví jeho ľahkosť a ovocnosť a navyše aj ušetríte. Ak nepatríte do kategórie milovníkov šumivých vín, tak kľudne skúste svieže, ale zábavné vína odrôd Rizling vlašský, Müller Thurgau, mnoho druhov ružového vína alebo mladé Frankovky zo Slovenska!

Náš vianočný someliérsky tip je:
                                                                            
Sekt Chateau Rúbaň Brut, suché, šumivé víno 
   

Ratzenberger Bacharacher Riesling kabinett feinherb 10%, polusuché, biele víno


O svoje skúsenosti s výberom vín sa podelil:


Miroslav Balla – obchodný riaditeľ & head someliér Selaví

Mladý milovník vína a dobrého jedla, pracujúci ako someliér/obchodník s vínom. Skúsenosti čerpal v známych reštauráciách a winebaroch ako Elesko wine park restaurant alebo Winter wine club. Pôsobil ako head someliér a barista v spoločnosti Corner&Co a Wineplanet, v súčasnosti najväčšieho distribútora vín v slovenskej gastronómií. Je absolventom mnohých odborných kurzov a ako aj zahraničných vinárskych stáží. V roku 2009 a 2010 sa stal víťazom medzinárodných juniorských someliérskych súťaží organizovaných ASSR. Založil značku PlnýPohár a v súčasnosti pôsobí ako obchodný riaditeľ & head someliér Selaví.